Menu

  • Ultimate Wash & Wax Ultimate Wash & Wax

    Ultimate Wash & Wax

  • Glass clean Glass clean

    Glass clean

  • AutoFinesse Citrus Power AutoFinesse Citrus Power

    AutoFinesse Citrus Power

Čištění a ochrana kol i pneumatik

To, že kola dělají auto je svatá pravda, ale když jsou zašlé a znečištěné od brzdného prachu a jiných nečistot, není to žádná nádhera. Proč je potřeba čistit kola i pneumatiky a dodat jim ochranu? Kola bývají nejvíce znečištěná, převážně od brzdného prachu, který vzniká třením brzdových destiček o kotouč, ale taky od dalších kontaminantů například v podobě asfaltových teček. Pneumatiky potřebují dokonale ochránit proti silnému UV záření, jelikož na bočnici pneumatiky jsou vyvíjeny obrovské síly, je potřeba ji ochránit proti popraskání. Dokonalá ochrana kol i pneumatik, vypomáhá k usnadnění následnému čištění, ale především jsou povrchy ochráněny proti nepříznivým přírodním vlivům a jiným kontaminantům.

Čištění hliníkových kol

Přípravků k čištění kol je několik desítek možná i stovky druhů. Jsou čističe pro hobby použití a čističe pro použití na profesionální úrovni, které jsou opravdu silné a mnohdy dokážou zázraky. Mezi těmito typy jsou rozdíly ve složení, tím je hlavně rozdílná pořizovací cena a jejich účinnost. Někdy nestačí jen kvalitní čistič kol, ale je potřeba použít přípravek na odstranění asfaltu a lepidel (,,tar remover“), nebo také přípravek na odstranění železité kontaminace (,,fallout remover“).

Existuje mnoho postupů jak na čištění kol, ono vše závisí na síle znečištění, někdy postačí umýt kola pouhým šamponem za pomocí staré mycí rukavice. Nebo postačí nějaký levnější čistič na kola. Ve většině případů jen toto opravdu nestačí. Ten kdo chce mít kola opravdu dokonalé čistá, tak je potřeba nad tím strávit více času. Nejlepší způsob jak toho docílit je ten, že se kola z auta sundají a zároveň se vyčistí kompletně podběhy například nějakým APC čističem, plastové díly klidně ochrání, aby se zabránilo usazování dalších nečistot.

Čištění silně znečištěných kol, kde je již od pohledu vidět zapečený brzdový prach, je potřeba začít odstraňovačem železité kontaminace. Aplikujte přípravek na suchý povrch, nechte chvíli působit, ve většině případů se začne zbarvovat. Následně za pomocí štětce rozetřete přípravek mezi spáry a důkladně vyčistěte, použijte i speciální kartáč určený na vnitřní stranu kol. Poté ihned kolo opláchněte silným tlakem vody. Použijte přípravek pro čištění kol a postupujte podobně, dokud kola nebudou zcela čistá. Nechte kola vyschnout a je-li to potřeba a jsou viditelné na povrchu černé tečky (asfalt), nebo zbytky lepidla od závaží, je potřeba je odstranit příslušným čističem k tomu určený (tar remover). Rozpuštěné asfaltové tečky, nebo zbytky lepidla setřete mikrovláknovou utěrkou a následně znovu opláchněte. Nyní můžete přejít k dalšímu kroku, čištění pneumatik.

Čištění pneumatik

Při takovém důkladném procesu čištění kol, by se nemělo zapomínat na vyčištění pneumatik. Čisté pneumatiky jsou nezbytně nutné pro dlouhodobou životnost impregnace. Během čištění bočnic pneumatik se odstraní stará impregnace, která ještě zbyla, ale také hodně špíny. Pro tento krok se používají univerzální APC čističe, nebo speciální přípravky pro čištění pneumatik, které se za pomocí kartáče nebo štětce vyčistí. Po důkladném vyčištění, opláchněte a nechte vysušit celé kolo.

Ochrana kol

Když je vše krásně čisté, kola a pneumatiky jsou suché, je potřeba je ochránit. Při následném čištění Vám ochrana usnadní spoustu práce. Jeden ze způsobů jak ochránit kola je aplikace speciálního vosku, určen výhradně pro kola, který odolává vysokým teplotám. Nejběžnější návod k aplikaci vosku, stačí pomocí aplikátoru nanést vosk, nechat chvíli zavadnout a následně rozleštěte mikrovláknovou utěrkou. Většinou se doporučuje nanést 2-3 jemné vrstvy v několika hodinových intervalech (dle přípravku). Další způsob ochrany keramickým povlakem si rozebereme v dalším článku.


Ochrana pneumatik

Pneumatiky si taky zaslouží určitou péči, nejen pro krásný vzhled, ale také aby získaly ochranu. K čemu slouží přípravky pro impregnaci pneumatik? Jednoduše v krátkosti, po aplikaci získá nejen neskutečně krásný černý matný, nebo lesklý vzhled, ale zároveň pneumatika dostane dokonalou ochranu například před vysycháním či hnědnutím. Většina přípravků obsahují UV inhibitory, které zabraňují popraskáním bočnic pneumatik. Povrch pneumatiky se stává vodoodpudivý, zabraňuje přilnutí nečistot a usnadňuje následné čištění. Při použití kvalitních přípravků budou Vaše pneumatiky vypadat stále jako nové.