Menu

 • Ultimate Wash & Wax Ultimate Wash & Wax

  Ultimate Wash & Wax

 • Glass clean Glass clean

  Glass clean

 • AutoFinesse Citrus Power AutoFinesse Citrus Power

  AutoFinesse Citrus Power

Voskování

Po dokončení předchozích, velmi náročných kroků (mytí a sušení, dekontaminace, příprava povrchu) je následné voskování “hračkou“. V některých případech bývá sice aplikace vosku časově náročná, obzvlášť při aplikaci více ochranných vrstev, ale fyzicky náročné to vůbec není. Tak jako ve všech předchozích článcích tak i v tomto si řekneme, proč se vůbec voskuje, dále si představíme nejčastěji aplikované vosky v Evropě, pro začínající detailery vysvětlíme, jak vosky řadíme a spousta dalších informací.

Rozdělení a typy vosku

Jelikož se ve všech článcích zabýváme pouze výrobky na vysoké úrovni, které se používají ve světě detailingu tak u toho i zůstaneme. Vosky rozdělujeme na tuhé vosky, tekuté vosky(sealanty) a v poslední řadě hodně oblíbené rychlovosky.

Výhody po aplikaci vosku

Po aplikaci vosku povrch vozidla získá vyšší lesk, dostane ochrannou vrstvu proti UV záření, která zabraňuje vyblednutí barev. Umožňuje snadnější následné mytí a sušení, na povrchu se vytvoří ochranný film, který odpuzuje nečistoty i vodu. Aplikace voskové vrstvy dokáže zamaskovat mikro škrábance i hologramy.

Postup při aplikaci

Většina postupu k aplikaci jsou velmi podobná. Jestli-že byli použité ochranné maskovací pásky na plastových a gumových prvcích, ponechte je, některé syntetické vosky se nasáknou do těchto materiálu a následně zbělají. Navrácení do původního černého stavu gumových, či plastových materiálu může být někdy velmi obtížné. Před samotnou aplikací vosku, zkontrolujte připravený povrch laku, zda není například zaprášený, v případě použijte dlouhosrstou mikrovláknovou utěrku a prach z povrchu jemně odstraňte.

Aplikace tuhého vosku

1) Pomocí pěnového nebo mikrovláknového aplikátoru točitým pohybem naberte vosk z dózy

2) Nanášejte na lak v tenkých vrstvách buďto krouživými pohyby nebo křížovými pohyby (podle doporučení výrobce)

3) Nanesenou vrstvu ponechte na povrchu laku zavadnout (podle doporučení výrobce)

4) Po zavadnutí vosku použijte kvalitní mikrovláknovou utěrku a vosk po povrchu rozleštěte

Aplikace tekutého vosku

1) Na pěnový nebo mikrovláknový aplikátor naneste dvě, tři kapky tekutého vosku

2) Naneste na vosk buďto krouživými, nebo křížovými pohyby (podle doporučení výrobce)

3) Nanesenou vrstvu ponechte na povrchu laku zavadnout (podle doporučení výrobce)

4) Po zavadnutí vosku použijte kvalitní mikrovláknovou utěrku a vosk po povrchu rozleštěte

Aplikace rychlovosku

1) Pomocí rozprašovače aplikujte vosk do utěrky, naneste na povrchu laku (pracujte po dílech)

2) Následně druhou čistou utěrkou ihned vyleštěte do vysokého lesku

Užitečné informace k aplikaci

V tomto bodě bychom chtěli představit i nové metody například aplikace vosku dlaněmi. Tato metoda používají profesionálové a to pouze jen u přírodních vosků. Samozřejmě při této metodě je asi největší. Hlídaní spotřeby vosku? Ano, každý detailer chce mít přehled a kontrolu nad spotřebou. Většinou se dózy před a po aplikaci váží na speciální váze. Také bychom určitě neměli zapomenout na vrstvení vosku. První vrstva bývá samotný základ, aplikace druhé vrstvy slouží převážně k tomu, aby se zajistilo 100% pokrytí laku, zesílení první vrstvy = delší životnost ochrany. Třetí vrstva je ve většině případů už zbytečná. Mezi vrstvením je potřeba dodržovat určitý čas, kdy musí první vrstva vosku zcela vytvrdnout. Většinou je doporučeno nanášet druhou vrstvu v 2-4 hodinovém rozestupu (čím déle tím lépe). Spousta lidí si myslí, že když dá silnou jednu vrstvu má vyhráno, opak je pravdou. V tomhle platí čím méně, tím lépe. Nanáší se ve velmi tenkých vrstvých. Nevíte jak poznat, že vosk zavadnul a můžete rozlešťovat? Zavadnutí u některého vosku trvá déle, u některých krátce, většinou závisí na okolní teplotě vzduchu a také na tloušťce aplikované vrstvy. Dloubněte prstem do nanesené vrstvy, pokud se prst sklouzne tak ještě máte čas. Jestliže prstem vrstvu jakoby sloupnete, je ten pravý čas přejít na rozlešťování.

Tipy na vosky

Tuhé vosky

 • Soft99 - Authentic Premium, Kiwami Extreme Gloss, Fusco Coat 12 Months Wax
 • FinishKare – 2685 Pasta Wax, Big-White Hi-Temp Paste Wax
 • Collinite – 476s Super Double coat Auto Wax, 915 MarqueD’Elegance
 • Meguiar’s Gold Class Carnauba Plus Premium
 • AutoFinesse Templation Carnauba Wax

Tekuté vosky

 • Collinite 845 Insulator Wax
 • FinishKare 2180 Ultra Polymer Sealant
 • AutoFinesse Power Seal Paint Sealant
 • Meguiar’s Ultimate Fast Finish

Rychlovosky

 • CarPro Reload, HydrO2, HydrO2 Lite
 • AutoFinesse Glisten Spray Wax
 • Angelwax Quick Interior Detailer (QED)

Na co si dávat pozor při aplikaci

Určitě bychom znovu měli zmínit, že je velmi vhodné během aplikace vosku mít zalepené ochrannou maskovací páskou veškeré plastové a gumové materiály, hlavně u použití syntetických vosků. Dále bychom chtěli upozornit jak správně nanášet vosky aplikátory – jsou totiž dvě metody, buďto krouživými pohyby nebo křížovými. U většiny vosku se doporučuje křížový pohyb. Proč? Je to jednoduché – kdyby se náhodou dostala nečistota pod aplikátor, začnete lak lehce škrábat. Při aplikaci krouživými pohyby by šli mikro škrábance vidět z každého úhlu pohledu, kdežto u křížového pohybu by šli škrábance vidět pouze z jednoho úhlu. Proto se doporučuje voskovat v uzavřených a čistých prostorech s perfektním osvětlením. Dbejte na důkladně rozleštěni vosku, nenechte vosk zavadnout na povrchu po delší dobu než je nezbytně nutné – je velmi náročné pak tak silně zavadlou vrstvu rozleštit.

Doporučujeme

Pro aplikaci používejte kvalitní příslušenství (aplikátory, utěrky, ochranné pásky). U většiny kvalitních mikrovláknových utěrek bývají štítky, které je potřeba odstřihnout a když budete rozlešťovat voskovou vrstvu, přeložte utěrku tak, aby zbylý ústřižek štítku nemohl poškrábat povrch laku, během rozlešťování.